ipt type="text/javascript" src="js/lightbox.js">

ADAMOV

Adamov, dříve označovaný Malé Hory, je obcí v Jihočeském kraji, ležící 6 km severovýchodně od centra Českých Budějovic. Má 538 obyvatel ve 171 domech. Necelý kilometr od obce se nachází město Rudolfov.

Letecký pohled na obec Adamov - web googlemaps.com

Počátky obce sahají do poloviny 16. století, kdy se na zdejších pozemcích hlubockého panství překotně rozvíjela těžba stříbra. Osada o 60 domcích je zmíněna v listině z roku 1554. Významný podíl na obživě zdejšího obyvatelstva měla výroba nožů.

Barokní sousoší Nejsvětější Trojice - web wikipedia.cz

V obci jsou je několik kulturních památek. Nejvýznamnější je barokní sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1770 s doprovodnými sochami Panny Marie, svatého Víta a svatého Floriána. Nedaleko najdeme sochu svatého Jana Nepomuckého z roku 1755. Historický význam má i původní radnice.

Budova radnice - web wikipedia.cz

Po roce 1850 byl Adamov součástí obce Hůry. Žádost o oddělení bylo obcí podáno roku 1911, o tři roky později jí bylo vyhověno. Po roce 1943 byl Adamov opakovaně spojen s městem Rudolfov. Samostatný je znovu od roku 1990.

Mapa Adamova a okolí - web mapy.cz

Nejbližší železniční stanicí je necelých 6 kilometrů vzdálené hlavní nádraží v Českých Budějovicích. V obci nezastavuje a pravděpodobně ani nikdy nezastavovala žádná autobusová linka. Nejbližší autobusová zastávka Rudolfov, u kostela je vzdálena necelý kilometr. Zastavuje zde několik regionálních linek a také českobudějovická městská linka číslo 21.

12. listopadu 2013 - Iveco Citelis 18M na lince číslo 21 přijíždí do zastávky Rudolfov, u kostela - Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web wikipedia.cz (Adamov - okres České Budějovice)
Poslední aktualizace: 12. června 2014

TOPlist
aktualizováno: 14.01.2018 06:01:10